Foto: Instagram @ogledalo_srbije
Đerdapska klisura krije prelepe prirodne lepote, opasne klance i strme litice, ali i nekada neosvojive tvrđave i tragove iz daleke prošlosti.
Kroz našu zemlju Dunav protiče u dužini od 588 kilometara, a na svom putu do Crnog mora prolazi kroz najveću i najdužu klisuru u Evropi- Đerdapsku klisuru.
Svoje čari ima tokom cele godine i svih godišnjih doba, a posebno je lepa u jesen, kada se zlatnožute i crvenkaste boje stapaju s modrom bojom moćnog Dunava.
Foto: Instagram @ivanas_view
Ovo su neke od lokacija koje obavezno treba da posetite:
Golubačka tvrđava
Jedan od najlepših predela naše zemlje nalazi se na istoku, na desnoj obali Dunava. Na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, na strmoj litici iznad reke, tokom srednjeg veka izgrađeno je utvrđenje- Golubačka tvrđava.
Foto: Instagram @simunovic_photo
Na strateški značajnom mestu odakle se kontrolisao kopneni i vodeni put, predstavljala je metu brojnih osvajača, pa su se tokom 14. i 15 veka za vlast nad njom borile Srbija, Ugarska i kasnije Osmanlijsko carstvo. Ono što je naročito zanimljivo jeste to što se ne zna koje tvrđavu podigao niti kada, a prvi put se pominje u 14. veku.
Foto: Instagram @morethanbelgrade
Prema legendi, ime nosi po lepoj meštanki Golubani. U nju se zaljubio turski zapovednik, a kada je devojka odbila da ode u njegov harem, prikovali su je za stenu kako bi se pokajala. Kako je Golubana ostala nepokolebljiva, osuđena je na smrt, a stena od tada nosi naziv „baba kaj“ što u prevodu znači „pokaj se“.
Pronađite idealan smeštaj na Dunavu
Nakon višegodišnje rekonstrukcije zidina i kula i izmeštanja magistralnog puta, Golubačka tvrđava dobila je novi sjaj kakav zaslužuje, postavši jedno od najpopularnijih destinacija ovog kraja Srbije.
Foto: Vila Dunavski raj
Posetiocima je na raspolaganju nekoliko kategorija karata (zelena plava, crvena i crna) u zavisnosti od lokaliteta koje žele da posete. Najskuplja kategorija je crna ulaznica koja vam omogućava da zavirite su sve kule, uključujući opasnu Šešir kulu, a zbog specifičnosti terena zahteva određenu fizičku spremu i pratnju vodiča.
Foto: Instagram @amihajlovich
Okolina tvrđave takođe je lepo uređena i predviđena za uživanje u prirodi, uz šetalište pored Dunava koji je ovde poput mora, širok, plav i uzburkan.
Đerdapska klisura
Kod Golupca počinje Đerdapska klisura, najveća i najduža klisura Evrope, a možemo da se usudimo i kažemo jedna od najlepših. Oduvek je bila surova i opasna zbog čega nosi naziv i Gvozdena vrata.
Foto: Instagram @fantasticna_srbija
Pre izgradnje hidrocentrale šezdestih godina 20. veka, plovidba Dunavom kroz klisuru bila je otežana i opasna pri niskom vodostaju zbog podvodnih stena, pa su samo najiskusniji kapetani smeli da se usude da proteraju brod kroz njene klance. Na pojedinim mestima oni dostižu visinu i od 300 metara, a nose živopisne nazive- Gornja klisura, Gospođin vir, gde Dunav dostiže dubinu od čak 82 m, Veliki i Mali kazan i Sipska klisura.
Foto: Vila Dunavski raj
U ovim raznolikim predelima svoje stanište pronašle su brojne biljne i životinjske vrste, među kojima mnoge zaštićene, zbog čega je Đerdap proglašen Nacionalnim parkom.
Ostaci rimske civilizacije
Opasnu i nepristupačnu klisuru pokušali su da početkom nove ere ukrote rimski imperatori- Tiberije i Trajan, izgradivši put i velelepni most na stubovima. Od njihovih građevinskih poduhvata tu su samo ostaci, od kojih je najočuvanija kamena Trajanova tabla. Ona se može videti jedino tokom plovidbe klisurom, koja zaista ima posebnu draž.
Foto: Instagram @vila_cander
Pogledajte najlepše atrakcije na Fruškoj Gori
Još jedan svedok vladavine Rimljana na ovim prostorima nalazi se ispod hidroelektrane Đerdap. To je Diana – utvrđeni grad na obali Dunava, i nekadašnji vojni logor. Izgrađen je za vreme vladavine cara Trajana, a danas su sačuvani samo ostaci koji su pod zaštitom države.
Foto: Babakaj kuća za odmor na Dunavu
Osim plovidbom, skrivene lepote Đerdapa najbolje se mogu upoznati pešačenjem, zbog najprisnijeg dodira s prirodom. Nacionalni park krase brojne obeležene staze koje vode do najlepših pogleda na reku i strme litice klisure.
Foto: Instagram @serbian_gallery
Kada se popnete na vrh, zaboravićete na sav uloženi napor i znoj kada se pred vama otvori veličanstven pogled. Jedan od najpoznatijih vidikovaca nosi naziv Ploče, a s njega se kao na dlanu vide Mali i Veliki kazan.
Magičan doček Nove godine na planini
Foto: Instagram @serbia_1244
Arheološko nalazište Lepenski vir
Ceo ovaj predeo bio je veoma značajan u prošlosti, što dokazuje praistorijsko naselje Lepenski vir staro oko 9.000 godina. Kako Dunav na ovom potezu pravi virove koji olakšavaju ribolov, nekadašnji Lepenci odlučili su da se baš tu nastane.
Foto: Instagram @artisana96
Prilikom izgradnje hidroelektrane Đerdap, prvobitni lokalitet morao je da bude izmešten na brdo iznad, kako ne bi bio potopljen, a arheolozi su se potrudili da sve ostane autentično.
Na lokalitetu su izloženi predmeti iz svakodnovnog života poput posuđa, nakita i oruđa, glinene figurice i skeleti. Put u prošlost pokazaće vam kako su Lepenci živeli, kakva naselja su pravili, a pronađeni umetnički predmeti govore i o njihovom visokom stepenu razvoja.