Foto: @etnoselodobradusa
Dan bez obaveza najlepše je provesti u društvu dragih ljudi, a ako se uz to iskombinuje i izlet, dobar provod je zagarantovan. Ukoliko radije birate bliže lokacije, naš predlog za beg iz grada jeste upoznavanje s lepotama Šumadije. Destinacija se nalazi na oko 80 km od Beograda, gde se smestio Aranđelovac i njegov večiti čuvar- planina Bukulja.
Kako doći?
Do Aranđelovca najbrže se stiže auto-putem. Na izlazu Mladenovac prelazite na magistralni put koji prolazi kroz ovu beogradsku opštinu, a zatim se nastavlja dalje u pravcu Aranđelovca. Od Beograda se stiže za oko sat i petnaest minuta vožnje.
Na samom ulazu u grad nalazi se prva atrakcija, od koje predlažemo da započnete svoj izlet. Reč je o najstarijoj stanovnici ovog kraja, koja svedoči o dalekoj prošlosti ne samo Šumadije i Srbije, već naše planete. To je pećina Risovača, koja se nalazi duboko skrivena u unutrašnjosti istoimenog brda. Njeno istraživanje započeto je pedestih godina.
Tada su naučnici otkrili važne artefakte iz perioda starijeg kamenog doba- kosti i kamen, koje su kao oruđe i oružje, koristili neandertalski lovci. Takođe, pronađeni su i brojni fosilni ostaci za koje je utvrđeno da pripadaju pećinskom lavu i medvedu. Vodiči će vas povesti u obilazak i ispričati zanimljive priče o nastanku pećine i njenim prastanovnicima. Dužina uređenog dela lokaliteta je 187,5 metara.
Park Bukovičke banje
Aranđelovac je poznat po tome što je u samom centru grada ušuškana banja. Cenjena je zbog lekovite mineralne vode za koju se znalo još u vreme kneza Miloša Obrenovića.
Foto: @alex7david
Prema legendi, knez je zemljište platio sa dva srebrna pištolja i tada su obeležene prve staze, zasađeno je drveće, uređeni izvor i prvo kupatilo Talpara. Njegov sin, knez Mihailo Obrenović, takođe je dao svoj veliki doprinos daljem razvoju banje. Za vreme njegove vladavine, Bukovička banja postaje prva u Srbiji, s najvećim banjskim parkom, koji zauzima oko 22 hektara.
Njegov simbol je nedavno renovirani Paviljon kneza Miloša izgrađen u stilu srpskog romantizma, s tri mineralna izvora. Unutra se osim izvorišta nalazi i postavka posvećena istoriji Knjaz Miloš vode.
Foto: @guest_house_nana
Pored paviljona izgrađena je pozornica gde se tokom leta održavaju brojne kulturne manifestacije.
Odvojte vreme za opuštenu šetnju lepo uređenim stazama. Sigurno će vas bar malo podsetiti na parkove Versaja ili Šenbruna.
Foto: @deserbie
Osim što ga krasi stoletno drveće, fontane i cvetne leje, banjski park je i svojevrsni muzej na otvorenom, sa skulpturama od belog venčačkog mermera iz obližnjeg majdana. Svoje mesto u parku skulpture dobijaju po završetku umetničke smotre Mermer i zvuci, koja se ovde tradicionalno održava.
Bukulja
Sa svojih 696 m nadmorske visine, Bukulja bdi nad gradom. Naziv je dobila po gustoj bukovoj šumi koja dominira celim prostranstvom. Do vrha je naravno lakše doći automobilom, ali je pešačenje zato mnogo uzbudljivije , lepše i zdravije. Pešačke staze kreću iz banjskog parka i lake su za sve uzraste i nivoe kondicije.
Foto: @harmony.apartmani
Čak i tokom vrelih letnjih dana, pešačenje blagim padinama nije toliko naporno jer većina staza prolazi kroz gustu šumu. Na vrhu se nalazi vidikovac, tj. osmatračnica visine 19m, koja pruža očaravajući pogled na ceo Aranđelovac, okolne planine i živopisni šumadijski krajolik. Tik uz osmatračnicu izgrađeno je dečje igralište, kao i dva ugostiteljska objekta gde možete napraviti prijatnu pauzu za osveženje.
Jezera podno planine
U podnožju Bukulje ušukla su se dva jezera, nastala za potrebe vodosnabdevanja grada. Garaško je poznatije i posećenije, ali po lepoti ništa manje ne zaostaje ni Bukuljsko. Do oba jezera moguće je doći i automobilom i pešice. Smestite se u hlad drveta i uživajte u harmoniji koju emituju šuma, raspevane ptice i mirna površina vode.
Ako ste raspoloženi za pecanje, ponesite štapove, ulova će sigurno biti! Što se nekih turističkih sadržaja tiče, oko Garaškog jezera postoje tereni za mali fudbal i odbojku na pesku. Od jezera vodi pešačka staza Dva jezera kojom se može stići do vrha planine. Oko Bukuljskog jezera dodatnih sadržaja nema, samo priroda i njen večni mir.
Etno restorani
Nakon obilaska Bukulje i Aranđelovca, predlažemo da svratite na ručak. Ovaj kraj nadaleko je poznat po etno restoranima i ukusnim specijalitetima. U prijatnom ambijentu starih kuća, prostranih i lepo uređenih dvorišta, u hladu drveta i s pogledom na ceo grad, prepustite se okrepljujućim đakonijama domaće kuhinje. Jedna od njih je Karađorđev opanak u vajatu koji nosi ime vođe Prvog srpskog ustanka.